Звільнення за власним бажанням (Зразок заяви)

 Звільнення за власним бажанням – процедура досить проста і швидка, якщо дотримуватися певних правил. Це найбільш популярна причина відходу, навіть якщо була інша, об’єктивна причина для звільнення людини, оскільки після цього буде простіше знайти нове місце роботи і пояснити новому начальству причини звільнення. Важливо не порушувати процедуру звільнення і складання, подання заяви, щоб не зіткнутися з труднощами в подальшому.

Порядок звільнення з ініціативи працівника

Про відхід з місця роботи за власним бажанням можна говорити в тому випадку, коли ініціатива виходить від працівника, а не від начальства. Однак, як відомо, досить поширені випадки, коли співробітника звільняють з його вини, але дозволяють написати заяву самостійно, щоб він зміг безперешкодно влаштуватися на нове місце роботи.

Якщо ж людина вирішує піти сама, добровільно, він може написати заяву в будь-який час, і для цього не потрібна згода керівника або директора. Порядок звільнення буде наступний:

  1. Пишеться заява про звільнення за власним бажанням. Це робиться заздалегідь, як правило, за два тижні до фактичного звільнення.
  2. Заява потрібно віднести в кадрову службу, де буде складено наказ про звільнення. У цьому наказі офіційно прописуються всі подробиці та умови, на яких буде розірвано трудовий договір.
  3. Працівник повинен ознайомитися з цим наказом і поставити свій підпис, що підтверджує цей факт. Якщо з якоїсь причини співробітник відсутній і не може прочитати наказ, робиться відповідна позначка та ставиться підпис працівника кадрового відділу або керівника.
  4. Звільняється повинен також отримати розрахунок. Всі належні йому суми (заробітна плата, компенсації за відпустки, премії та інше) можна отримати в останній день роботи в даній організації (це та дата, яка вказувалася в заяві, як дата звільнення).
  5. У трудовій книжці ставиться відповідний запис про день і причини звільнення. Це робить також кадровий працівник. Трудова видається особисто на руки або надсилається поштою, якщо неможливо її забрати особисто.

Варто пам’ятати, що подібний відхід з місця роботи – це право будь-якої людини. Роботодавець не може його обмежувати або утримувати, а також відмовляти співробітнику в розрахунку. При цьому немає необхідності вказувати або навіть називати причину свого відходу.

Заява на звільнення та терміни її подання

Звичайно, бажано до того, як написати заяву, повідомити начальство про своє бажання звільнитися. за цей час можна обумовити всі нюанси, а начальник може підшукати нового співробітника на місце, що минає.

Після того, як всі питання вирішені, можна писати заяву. Вона пишеться дуже просто. Потрібно всього одна фраза «Прошу звільнити мене з власним бажанням» і дата, яку можна вважати днем звільнення. Звичайно, потрібно вказати найменування організації, ім’я директора, підпис і дату складання. Це все, що потрібно.

Причину звільнення вказувати не потрібно, і ніхто не має право цього вимагати від співробітника. Однак якщо працівник не бажає відпрацьовуватися покладені 2 тижні після написання заяви, він повинен вказати причини своєї відмови. У деяких випадках можуть знадобитися документальні докази, що підтверджують, що звільнитися необхідно негайно і без відпрацювання.

Як вже було сказано вище, подати заяву необхідно за два тижні до фактичного звільнення або раніше. Тобто якщо людина подає заяву 3 березня, він буде звільнений 17 го березня. Цей термін може бути менше, якщо і працівник, і начальство дійшли згоди з цього приводу.

 Якщо людина звільняється під час випробувального терміну, він повідомляє начальника за 3 дні до відходу. Начальник організації може звільнитися з повідомленням за місяць до відходу, оскільки на цю посаду важче знайти працівника. Працюючі пенсіонери не зобов’язані відпрацьовувати, вони можуть піти відразу після написання заяви.

Відпрацювання в 2 тижні не має на увазі, що працівник повинен весь цей час перебувати безпосередньо на робочому місці. Він повинен офіційно чиститься як співробітник, але при це по факту може бути у відпустці.

В останній день роботи проводиться розрахунок співробітника. Якщо він на лікарняному і не може прийти за розрахунком, то він має право зробити це в будь-який зручний для нього час після одужання. Організація зобов’язана здійснити виплати в той же день або на наступний день після звернення звільненого.

Звільнення за власним бажанням під час лікарняного

Під час перебування у відпустці або на лікарняному працівник також може безперешкодно звільнитися. Він навіть може написати заяву заздалегідь, а потім піти у відпустку або на лікарняний.

Це стосується лише звільнення за бажанням самого працівника, начальник не може звільнити його самостійно, якщо відпустка або лікарняний ще не закінчені. І також начальство не може відкликати з відпустки співробітника, що звільнити його за що-небудь.

Якщо співробітник спочатку подав заяву, а вже потім пішов у чергову відпустку, то останній день відпустки і буде останнім фактичним днем роботи, а днем звільнення – день, після якого відпустка почалася. В цей же день до відпустки можна забрати трудову і отримати розрахунок .

Якщо заява була подана заздалегідь, а потім працівник захворів і пішов на лікарняний, то день звільнення може випасти на лікарняний. Ця дата не змінюється і не відкладається, якщо не сам співробітник не відкликав свою заяву. Відповідно виплачується заробітна плата на всі відпрацьовані дні і та частина лікарняного, яка випала до дати фактичного звільнення.

Якщо після цього співробітник продовжує хворіти, організація не зобов’язана оплачувати йому допомогу  .

Однак якщо працівник спочатку звільнився, а потім захворів протягом місяця після відходу (за умови, що на нове місце роботи він не влаштувався), він все одно може розраховувати на виплату в розмірі 60% від середнього заробітку.

Якщо звільнений продовжує хворіти і не може прийти на робоче місце після звільнення, в наказі ставиться позначка, що він не може бути ознайомлений з наказом. Забрати трудову і отримати розрахунок він може в будь-який час. Виплатити йому належні суми зобов’язані в той же день або ж на наступний день після подання відповідної вимоги. Це стосується зарплат і компенсацій за  відпустки.

Зразок заяви про звільнення при перебуванні працівника у відпустці або знаходженні на лікарняному

Директору ТОВ

(Треба вказати повну назву підприємства)

(ПІБ керівника)

Від (Вказати посаду яку Ви займали та Ваше ПІБ)

ЗАЯВА

У відповідності до положеннь ст. 3 Закону України «Про відпустки» прошу Вас надати мені “__” календарних днів щорічної невикористаної відпустки за період роботи 2020-2021 роки починаючи з “__” лютого 2021 року по “__” березня 2021 року, з подальшим звільненням за власним бажанням, та виплатити матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб.

число, місяць прописом, рік                                 Підпис                             Прізвище, ініціали

Можливі проблеми під час звільнення

Хоча така процедура, як звільнення за власним бажанням, нечасто супроводжується труднощами, іноді вони все ж бувають. Найчастіше вони пов’язані з формальностями, але навіть при дотриманні всіх норм і правил складності можуть виникнути з вини незгоди працівника і начальства. Поширені складні ситуації:

  1. Звільняється забув вказати дату звільнення і вказав тільки дату подачі звільнення. Цього слід уникати, оскільки начальство в такому випадку може визначити дату самостійно, з чим працівник не погодиться. Якщо заяву вже подано, можна прикласти до нього ще один документ, в якому прописати дату звільнення.
  2. Останній день роботи випадає на свято. Якщо останній робочий день виявився неробочим, можна перенести дату звільнення на наступний після цього робочий день. Наприклад, заява була подано  25 грудня 2021 року, а дата звільнення випадає на 08 січня 2022 року, неробочий день. У цьому випадку датою звільнення можна вважати 11 січня 2022 року.
  3. Фрази в заяві розмиті. Зазвичай зразок заяви можна знайти у кадрового працівника.

Слід чітко викладати своє бажання піти з місця роботи фразами типу «прошу звільнити мене», «прошу розірвати трудовий договір » і т. д. Не слід писати «прошу звільнити від повноважень», «прошу вважати мене вільним» та інше. Ці фрази неконкретні. Причому це ризиковано саме для начальства, тому що потім співробітник може заявити, що мав на увазі щось інше, відпустку або іншу посаду.

Працівник бажає відкликати свою заяву. Вважається, що весь термін до дня звільнення відкликати заяву можна, якщо написати відповідне прохання. Однак тут є свої нюанси:

  1. Відкликати заяву не вийде в тому випадку, якщо за цей час начальство вже знайшло нову людину на цю посаду і офіційно його оформило.
  2. Немає підпису. Заява містить невелику кількість реквізитів, запам’ятати їх не так уже й важко. Підпис – один з обов’язкових пунктів. Причому бажано ставити не тільки підпис і його розшифрування від руки, щоб потім ніхто не міг сказати, що підпис підробили.
  3. У заяві вказана дата звільнення без відпрацювання. В цьому випадку рішення за начальством.
  4. Якщо у нього немає бажання тримати працівника і далі, він підпише наказ і відпустить без відпрацювання. Якщо ж є необхідність відпрацювати, він повідомить співробітника, що така заява не має юридичної сили, і він зобов’язаний відпрацьовувати 14 днів.

Щоб уникнути подібних складнощів, потрібно заздалегідь обговорювати такі питання з начальством і дотримуватися всіх правил процедури звільнення.

Зразок заяви на звільнення за власним бажанням

Директору ТОВ

«Блог Кадровика»

Нестерову І.В.

старшого менеджера з продажу

Смирнова Сергія Сергійовича

ЗАЯВА

Прошу звільнити мене з роботи за власним бажанням _ (вказується число, місяць прописом, рік).

число, місяць прописом, рік

Підпис
Прізвище, ініціали

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (1 оцінка, середня: 5,00 із 5)
Loading...