Вимоги до оформлення реферату

Всі ми пишемо контрольні, реферати та інші письмові шкільні та студентські завдання. І кожен раз майже у 65% учнів в більшості випадків виникає питання саме по оформленню тієї чи іншої роботи. А в деяких випадках при здачі роботи її просто не приймають через помилки в оформленні. Тому ми вирішили показати вам основні правила оформлення рефератів.

Порада: завжди уважно слухайте викладача. Якщо певні правила щодо оформлення вам не озвучують, значить, вам потрібно знати, що в такому випадку вам потрібно використовувати основну форму по написанню рефератів яку ми виклали нижче.

Що таке реферат?

Цікаво, що слово “реферат” походить від латинського слова “геґего” – “доповідаю”. Буває як у усній так і у письмовій формі, і є коротким викладом основних положень наукової праці автора. Саме зроблений особисто реферат називають авторефератом.

Таке визначення реферату вказано у Довідковому виданню Гончаренко С.У. Український педагогічний словник, к. Либідь. 1997. 

Також необхідно знати, що реферат – поглиблена робота з певним питанням. Під час роботи одна з основних задач написання – розкрити тему, додаткові ідеї і найважливіше питання або проблему. Найголовніше це розвиток дій, якщо у вас не виходить продовження головної думки, то реферат не можна вважати правильно виконаним. Щоб заощадити вам час, ми підготували загальні рекомендації по написанню реферату.

Хто може писати реферат?

  • Учень закладу загальної середньої освіти (учень школи). Відповідно до Закону України “Про освіту” (№2145-VIII від 05.09.2017 р.), учні шкіл (5–11 класи) пишуть реферати як частину освітнього процесу.
  • Учень закладу професійної (професійно-технічної) освіти (після шкільна освіта випускник школи, зарахований до закладу професійної (професійно-технічної) освіти). Згідно із Законом України “Про професійну (професійно-технічну) освіту” (№103/98-ВР від 10.02.1998 р.) учні виконують реферати у межах професійної підготовки.
  • Студент закладу фахової передвищої освіти (Студент коледжу та технікумів). Відповідно до Закону України “Про фахову передвищу освіту” (№2745-VIII від 06.06.2019 р.) учні коледжів та технікумів пишуть реферати для засвоєння освітніх програм.
  • Студент закладу вищої освіти. Згідно із Законом України  “Про вищу освіту” (№1556-VII від 01.07.2014 р.). Студенти виконують реферати як складову навчального процесу у тому числі під час підготовки до семінарів і лекцій.

Загальні вимоги до оформлення реферату в Україні у 2025 році

Структура реферату

Титульна сторінка Містить назву закладу освіти, тему реферату. Прізвище, ім’я автора документа, курс і групу, та рік написання.
Зміст або простий план Вказує назви розділів та підрозділів з нумеруванням сторінок.
Вступ Розкриває мету реферату, завдання, актуальність та об’єкт дослідження.
Основна частина Складається з розділів та підрозділів, що висвітлюють тему.
Висновки Узагальнюють результати опрацювання документу, формулюють основні висновки.
Список використаних джерел Перелік джерел який складається відповідно до стандартів бібліографічного опису (ДСТУ 8302:2015).
Додатки Як приклад це можуть буду анотації на які Ви посилались при написанні свого реферату.

Додаткова інформація по оформленню реферату

Мова написання Державна мова (Українська).
Обсяг реферату як правило це 10–20 сторінок друкованого тексту (формату А4).
Шрифт, розмір та стиль написання Times New Roman, розмір шрифту 14 pt, міжрядковий інтервал – 1,5. Науковий стиль документу.
Поля сторінки реферату Ліве поле – 30 мм, праве – 10 мм, верхнє та нижнє по – 20 мм.
Структура документу Титульна сторінка, зміст, вступ, основна частина, висновки, список використаних джерел.
Оформлення тексту Текст треба вирівняти по ширині, абзацний відступ – 1,25 см.
  • Для початку вам потрібно на всіх сторінках зробити не великий відступ (на свій розсуд і смак), це додасть акуратність роботі, і покаже ваші старання над виконанням. Зробити це можна: знайдіть «меню», далі «розмітка сторінки», «поле» (задавайте свої цифри, у кожного вони свої) і натисніть «окей»
  • Вам потрібно (обов’язково) поставити нумерації сторінок. Як це зробити: «меню», «вставка», «номер сторінки», і далі задавайте свої параметри. Ви можете вибрати точне розміщення номера сторінки (для початку наберіть його), далі виберете, де ви хочете бачити номер сторінки. Найкращий і зручний варіант це – цифра посередині, внизу. Такий варіант найбільш зручний для перегляду сторінок.
  •  Вам потрібно за будь-якої нової частини тексту, зробити автоматичний або ручний абзац, так як комп’ютер робить його автоматично при кожному переносі (що незручно), а річний вид це коли ти просто сам робиш абзаци, це займає більше часу, але за то ти зробиш все сам і будеш в усьому впевнений.
  • Вам потрібно зробити, щоб текст у вас був одного шрифту, розміру і щоб якщо є виділення, то по всьому тексту (крім заголовків або головних (ключових) фраз які повинні виділятися в тексті). Найзручніший і більш читається текст і розмір: Times New Roman – 14.
  •  Частини тексту: зміст, списки або інші основні частини тексту (НЕ заголовки) повинні починатися з нового аркуша. Навіть якщо так його початку більше половини попереднього листа (це правило для оформлення для всіх!)
  • Відстань між заголовками в 2-3 інтервалу, для зручності читання і оцінки фрагментів тексту.
  • Вирівняйте весь текст, це можна зробити по значках в «меню». Наприклад: посередині, праворуч. Зліва.
  • Всі заголовки потрібно виділяти жирним шрифтом. Підкреслювати, ставити крапку після заголовка або переносити його на другий рядок – заборонено!
  • Коли, все це зроблено вам необхідно оформити, титульний лист: посередині досить великим шрифтом напишіть: Назва вашого інституту, ВНЗ або технікуму (повна назва інституту, без будь-яких скорочень), факультет, кафедра, тема тексту, Проблема і завдання, ПІБ (автора – учня і керівника), місце (адреса інституту), рік написання статті.

Це були всі основні вимоги, які вам знадобляться, обов’язково дотримуйтесь правил.

Оформлення змісту реферату

Це одна з головних частин. Ви повинні все оформити щоб було все зрозуміло і ясно, придумайте хороші теми, для того щоб вони висловлювали мета певного тексту.

Приклад:
1. Ви повинні написати назву глави. Далі ви повинні написати (якщо з підручника) то параграф і сторінка. Але, якщо немає, то підзаголовки.

  • Петро 1
  • Реформи
  • Зовнішня / внутрішня політика

І так до списків, висновків

  • Списки літератури … Стор. 26.
  • Висновок … Стор. 30

Так само якщо вас попросили написати короткий зміст. Те значить, ви повинні прибрати всі підзаголовки.

Як писати вступ в рефераті

Це так само досить важлива частина, а тим більше вона повинна містити дуже цікаву інформацію, а також мати маленький відсоток води і бути більш інформативною.

  • Ви повинні написати з великої літери або всіма великими літерами слово «Введення».
  • Слово «Вступ» має стояти посередині вашого документа.
  • Далі ви повинні відредагувати текст, його написання. Розмір і т.д. (Глава вимоги до роботи).
  • Ви обов’язково напишіть текст вашої роботи, а також його актуальність. Читача має зацікавити, і він повинен зрозуміти, що обрана вами тема цікава і індивідуальна.
  • Не забувайте! Обсяг цього тексту в середньому повністю написана сторінка, максимум 1,5 сторінка.

Оформлення основної частини реферату

Ця частина (Основна частина реферату) повинна складатися максимум з 10-16 сторінок.

Оформлення: вам потрібно написати номер глави, теми і якщо є параграф або назви підзаголовка.

 Зміст: пишіть акуратно і дотримуйтесь орфографію і пунктуацію. Тому, коли ви закінчите текст, перевірте його на помилки в тексті, а також пунктуацію.

І не забудьте зробити до кожного підзаголовку, свої власні висновки або думку. Воно дуже важливо для реферату. І за висновок (думку) вам можуть дати додатковий бал.

Що потрібно писати у висновку реферату

Найкраще це відповідь на питання і висновок своїми словами. Якщо у вас є, своя власна думка напишіть його. А також не слід дивитися схожі висновки, а якщо ви і подивіться, то сформулюйте його своїми словами. Не відходьте від теми! І намагайтеся закінчити все досить великим підсумком (середній розмір 3-4 пропозиції).

Оформлення списку літератури в рефераті

Цю назву ви повинні написати посередині листа, з великої літери.

Далі напишіть все джерела, з яких ви брали інформацію, якщо це сайт, то залиште його назву і посилання, якщо книга, то автора і самоназва. Напишіть все в стовпчик і пронумеруйте.

Сподіваюся, ми вам допомогли, і ви напишіть або вже написали реферат на позитивну оцінку. Реферат, взагалі досить нелегка тема, і робити її треба уважно, а не «наполовину».

Намагайтеся і у вас все вийде!

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *