Характеристика з місця роботи

Характеристика дозволяє визначити професійні або особистісні якості. При прийомі на роботу, до навчального закладу часто звертають увагу на зазначені особистісні та професійні якості.

Що це за документ характеристика з місця роботи?

По перше треба зауважити, що характеристака з місця роботи – це діловий документ. В ньому як правильо роботодавець (або інша уповноважена особа) надає офіційну інформацію про вашу трудову або громадську діяльність. А також вказає на ваші особисті та професійні якості і особливості.

Однак подібний документ не має юридичної сили і в кожному випадку на нього реагують по-різному. Наприклад, під час вступу до вищого навчального закладу можуть зажадати подібний папір. Але вона не може стати підставою для відмови в прийомі на навчання. А ось при розгляді справи в суді подібний документ може сформувати певне враження у судді, що може позначитися на винесене рішення.

При прийомі на роботу все залежить від того, як роботодавець ставиться до складеним характеристикам: чи вважає він їх пережитком минулого або все ж, як документ, що визначає особистісні та професійні якості.

Основні випадки написання характеристик

Можна виділити наступні випадки написання характеристики:

 • На дошкільника складається співробітниками дитячого саду при необхідності. Деякі ліцеї та платні школи початкової та середньої освіти елітного типу вимагають подібний документ при розгляді можливості прийому дитини на навчання.
 • На школяра може бути складена характеристика при його вступі до вищого або середньо-спеціального навчального закладу, при попаданні школяра в поліцію по різних справах.
 • З місця навчання студента – при проходженні практики, при судових розглядах.
 • З місця практики студента зазвичай беруть характеристику роботодавці при пошуку молодого фахівця.
 • Переведення з одного навчального закладу до іншого здійснюється досить рідко, і при цьому можуть запросити характеристику студента. В цьому випадку складена характеристика може стати приводом для відмови в перекладі.
 • З місця працівника співробітника можуть вимагати характеристику при багатьох випадках: розгляд можливості надання кредиту, при розгляді судових справ, при розгляді питання про підвищення на посаді (в цьому випадку керівництво просить характеристику, складену безпосереднім начальством) і в багатьох інших.

Характеристика надається на вимогу. При цьому варто наголосити на тому, що характеристика повинна бути складена грамотно. Адже якщо вона може стати приводом для прийняття рішення, найкраще бути впевненим, що подібний документ дозволить провести правильну оцінку особистісних і професійних якостей.

Види характеристик з місця роботи

Існує два типи характеристики з місця роботи:

 • Внутрішня – складається при перекладі в інший відділ, при зниженні або підвищенні на посаді, при накладенні дисциплінарних стягнень. Як правило, на подібний документ звертають більше уваги, так як перевірити достовірність інформації простіше.
 • Зовнішня – складається при вимозі сторонньої організації. Найбільш затребуваний тип документа.

Внутрішня і зовнішня характеристика містять приблизно одну і ту ж інформацію.

Нюанси складання характеристики з місця роботи

Залежно від того, яка організація вимагає характеристику, можна відзначити наступні нюанси її складання:

 • При працевлаштуванні. При складанні характеристики особливу увагу приділяють оцінці професійних якостей працівника, рівень його підготовки, відповідальність. Крім цього, варто звернути увагу на його роботу в колективі, так як часто сформоване відношення між співробітниками впливає на результат роботи. Варто відзначити, що характеристику минулий роботодавець повинен надати своєму працівникові протягом трьох років після його звільнення.
 • При запиті правоохоронних органів. У даному випадку особливу увагу слід приділити особистісним якостям. Складати документ рекомендується на фірмово бланку з зазначеними контактними даними і юридичними адресами фірми. Крім особистісних якостей вказується посада і дата його працевлаштування. Якщо запит проводиться з розгляду справи про рішення прав водіння, для того щоб допомогти співробітникові слід вказати на необхідність наявності прав для виконання трудових зобов’язань. У цьому випадку характеристика в обов’язковому випадку повинен бути підписана керівництвом і повинна бути поставлена печатка фірми.
 • Кредитні організації. У деяких випадках проводиться запит з боку кредиторів, яких цікавить, перш за все, платоспроможність клієнта і його відповідальність. Саме на ці показники слід орієнтуватися при складанні характеристики.
 • Військкомат. Подібна організація приділяє більше уваги на оцінку психологічних, моральних якостей. При подібному запиті слід враховувати, що від написаних слів може залежати, чи буде покликаний співробітник до проходження служби чи ні (в деяких випадках в військкоматі звертають увагу на важливість співробітника, але мова йде не про термінову службу, а проведених зборах під час навчань).
В інших випадках характеристика пишеться в довільній формі. Роботодавець має право зазначити в ній все, що хоче.

Як правильно оформити характеристику з місця роботи

Незважаючи на те що даний документ може бути складений у довільній формі, тобто вказується різна інформація (крім оцінки особистих даних працівника, які не стосуються його професійної діяльності), існують такі норми оформлення:

 • Реквізити підприємства, дата складання характеристики. Протягом трьох років після звільнення колишній співробітник має право вимагати свою характеристику.
 • Анкетні дані працівника.
 • Оцінка рівня професіоналізму проводиться безпосереднім начальником. Крім цього, в якості даних, які беруться за основу, можуть стати факти проходження перепідготовки, курси з підвищення кваліфікації і так далі.
 • Опис функціональних обов’язків і оцінка їх виконання. У багатьох випадках люди, які займають одну посаду, виконують різну роботу. Саме тому важливо відзначити те, які функціональні обов’язки виконував співробітник і як він з ними справлявся.
 • Особистісні якості працівника можуть бути відзначені тільки ті, які впливають на його професійну діяльність: рішучість, відповідальність, цілеспрямованість. Наприклад, політичні та релігійні погляди не повинні бути відображені в характеристиці.
 • Оцінка відносин, які склалися у колишнього співробітника з колективом. У більшості випадків саме здатність працювати в колективі дозволяє добитися великих результатів. В іншому випадку проблеми з якістю виконуваної роботи будуть постійно виникати у керівництва через сформованої обстановки в колективі.

Подібна інформація повинна бути вказана в характеристиці.

Приклад характеристики з місця роботи – зразок

Товариство з обмеженою відповідальністю «Приклад-А»

Адреса: м Миру, вул. Миру, д. 15, офіс 305, тел. 8 (0000) 000 – 00 – 00.

Характеристика

на Петрова Петра Петровича

 Петров Петро Петрович, дата народження 27 квітня 1976, останнє місце роботи – відділ кадрів в ТОВ «Приклад-А». Загальний стаж на займаній посаді 6 років. За час роботи зарекомендував себе як відповідальний і дисциплінований працівник, який може проявити ініціативу і прийняти правильне рішення в питаннях, що стосуються його професійної діяльності і знаходиться в межах його компетенції.

Петро Петрович проходив курси з підвищення кваліфікації і неодноразово використовував набуті навички у вирішенні поставлених завдань.

Взаємовідносини з колективом склалися хороші, підтримував співробітників в складний період, але при цьому дотримується корпоративних правил і норм. Неодноразово залишався на усне прохання керівництва на роботі після завершення робочого часу для вирішення проблем під час кризової ситуації.

Звільнено був за власним бажанням через зміну місця проживання. Процедура звільнення пройшла згідно з прийнятими нормами.

Генеральний директор: Василенко Василь Васильович

03 березня 2024 рік

Схожі статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (1 оцінка, середня: 5,00 із 5)
Loading...