Зразок письмової заяви в поліцію про вчинення злочину та як його написати

В разі, якщо у Вас виникла необхідність звернутися до поліції, в зв’язку з тим, що відносно Вас, скоєно кримінальне правопорушення або злочин, варто знати як правильно написати письмову заяву в поліцію про вчинення злочину. Також у нас є безкоштовний зразок.

Шапка або адресна частина заяви

Треба взяти аркуш паперу А4 або будь-який інший папір, на якому зручно записати весь текст або принаймні найбільшу частину для відображення своєї мети. Лист потрібно поділити на декілька частин.

Перша частина – це розділити правий кут від лівого. В правому верхньому кутку ми записуємо, до кого ми звертаємось. Скажімо, до найближчого начальника райвідділу полції.

Начальнику районного відділу поліції. Якщо знаємо прізвище, вказуємо прізвище. Якщо воно нам невідомо, це неважливо, оскільки ми звертаємося до керівної посади, а не до конкретної особи. Після чого вказується адреса. Можна вказати з індексом, можна вказати телефони, будь-що. Якщо це невідомо, це теж не має принципового значення.

Тобто головна мета цієї частини документа, це дати відповідь кому ми пишемо!

В другій частині, в цьому сповпчику, ми продовжуємо, пишемо, від кого звертаємося із самим зверненням. Конкретна фізична особа або юридична особа. В даному випадку фізична особа, скажімо, Петров Іван Петрович. Вказуємо обов’язково свій рік, дату, число, місяць, рік народження, оскільки це ідентифікаційні дані.

Після чого можемо вказати дані паспорту або іншого документу, який посвідчує Вашу особу. (це може бути паспорт, або інший документ: вісковий квиток, пенсійне посвідчення, тощо).

Мета наступної частини документа, вказати від кого він написаний

Так ми вказуємо Вашу повну адресу для листування, (цей пункт є вкрай важливим, оскільки саме на цю адресу Вам повинні надіслати письмову відповідь про результати розгляду Вашої заяви.

Після чого обов’язково потрібно вказати мобільний телефон, або домашній телефон і електронну адресу для зручності та оперативності. На цьому складання звернення в плані заповнення адресатів завершено.

шапка заяви

Далі назва документа

Переходимо по суті. Якщо ми пишемо заяву про вчинення злочину, а не просто заява звернення, тоді так і потрібно написати «заява», нижче пишемо «про що». Про злочин або заява про кримінальне прапорушення. І так і так буде правильно оскільки оба поняття прописанні в чинному законодавстві. Це важливий пункт оскільки працівнику поліції з суті назви вже буде зрозуміло про що йдеться мова у Вашому документі. 

Мотивувальна частина

Починаємо писати із абзацу, як будь-який документ, ми розділяємо даний аркуш на мотивувальну (описову) і резолютивну (тобто прохальну частину).

В мотивувальній частині ми обов’язково зазначаємо що коли сталося? Що відомо людині на момент написання заяви?

Треба звернути увагу, що людина не несе кримінальної відповідальності, якщо вона вказує те, що відомо їй, навіть якщо це і не є правдою. Але це відомо цій людині. Наприклад сусід повідомив, що у нього викрали майно, та попросив написати відповідну заяву. 

В подальшому заявник вказує, що певної дати, певного місяцю, певного року скоєно злочин (треба вказати що саме сталося) також треба вказати, відносно чогось або когось це сталось. 

В мотивувальній частині, коли ми розписуємо в деталях, що як відбувалося, бажано вживати радикальні слова. Навіть якщо ви пишете заяву без супроводу юриста, адвоката, який знає закон, знає законодавство, може підкреслити ті чи інші обставини, виділити їх, звернути увагу правоохоронців на них. 

Кілька прикладів написання заяви із зазначенням обставин вчинення злочину

У Вашій заяві потрібно прямо написати що саме сталося, та за яких обставин.  Дотримуйтесь загального правила: дата, місце, спосіб, час і потім вкажіть відносно «мене» вчинено злочин і який саме.

Як приклад: 22.10.2024 у м. Київ по вул. Миру 201 застосовуючи до мене грубу силу о 10 ранку  двоє чоловіків викрали мій мобільний телефон.

Ще як приклад: 10.10.2024 у м. Київ у Печерському районі біля метро Сірець о 08 ранку мене троє невідомих чоловіків змушували віддати мій мобільний телефон».

Також як приклад: 01.01.2024 перебувачи у себе вдома за адресою м. Київ вул. Миру 1111 буд. 998 я підписував документ про надання дозволу проживання у моєму будинку під примусом двох невідомих мені рініше чоловіків. Внаслідок чого мій будинок 02.01.2024 був незаконно зайнятий моїм сусідом, а мої речі виставлені на подвір’я . 

Вказуйте будь-які слова, які відповідають подіям які відбувалися відносно Вас, або відносно іншої особи. Також бажано вказати моральний, емоційний стан, який Ви або інша особа пережили. Це потрібно для правильної кваліфікації працівником поліції вчиненого злочину. 

Оскільки потім це може стати підставою для проведення почеркознавчої експертизи (це робиться для доведення що Ви говорите правду і що підписаний Вами документ під час вчиненного злочину не є дійсним). 

Будь-яке слово в цій описовій частині зіграє для вас доленосне рішення, наскільки прискіпливо, а саме об’єктивно та всебічно працівники поліції  будуть досліджувати Вашу заяву і займатися цією справою. 

Вказуйте всі аспекти, які найбільше відображають прямоту вчинення злочину відносно вас або вашого майна.

Окрім того, людина вказує, що внаслідок вчиненого злочину завдані збитки. Наприклад людина понесла моральну шкоду , плюс матеріальну шкоду, якщо така є.

Також в описовій частині заявник, чітко вказує, що йому відомо в деталях, хто є свідком даних подій. Можливо, є якісь документи, які підтверджують цю інформацію (ці осбтавини також бажано одразу вказати, посилаючись на конкретні документи).

Якщо відомо про свідків, обов’язково вказати адресу проживання цих свідків, прізвище, ім’я по батькові, контактні дані свідків.

Після чого можливо вказати, які статті якого кодексу, скажімо, Кримінального кодексу України порушені. 

Наприклад стаття 358 Кримінального кодексу України – це підробка документів, або скажімо, скоєно злочин шахрайство – 190 стаття Кримінального кодексу України. Ще як приклад примушування до виконання або невиконання цивільно-правих обов’язків тоді стаття 355 Кримінального кодексу України. Крадіжка чужого майна, у такому разі стаття 185 Кримінального кодексу України.

Для самостійної кваліфікації злочину Ви можете скористатися чинним КК України на сайті Верховної Ради України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text

Зверніть увагу, що вказані обставини можливо зазначити у разі якщо Ви є юридично обізнаним у данному питанні, оскільки цей пункт не є обов’язковим. Прямим службовим обов’язком працівника поліції є правильно кваліфікувати злочинні дії .

Описова частина заяви про вчинення злочину

Прохальна частина

З нового рядочку пишемо, виходячи з вищезазначеного, посередині «прошу» великими літерами, і далі саме найголовніше, адже те, що ви попросите, саме це і виконають.

Перший і найголовніший пункт, у разі якщо вчинено саме злочин, необхідно написати. Прошу Вас розглянути вказану заяву та внести її до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом вчиненого злочину (або кримінального правопорушення) відносно Вас або будь кого іншого.

Єдиний реєстр досудових розслідувань

Також можливо вказати, прошу прийняти дану заяву і розглянути. Можна писати, терміново розглянути заяву, будь-що в довільній формі.

Взагалі весь документ пишеться в довільній формі і писати можна своїми словами, не витримуючи певні тонкощі юриспоненції.

Друге, негайно втрутитися в ситуацію, оскільки прийняти заяву – це лише прийняти її до свого провадження. А негайно втрутитися – це ви закликаєте правоохоронну систему держави, вертикаль влади, негайно допомогти Вам у вашій ситуації.

Третє, дуже важливе, письмово повідомити Вас про результати реагування, та про резульатати розгляду Вашої заяви у письмовій формі. 

прохальна частина заяви про вчинення злочину

Додатки до заяви

У разі якщо Ви маєте додатки треба обов’язково іх вказати. Додатки – це ті документи, відеоматеріали, можливо, диски, ксерокопії документів, оригінали, будь-що, (хоча оригінали не бажано віддавати відразу правоохоронним органам до мементу внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань). Всі документи, копії якихось квитанцій, чеків, будь-яка інформація, яка міститься у вас, ксерокопії ви додаєте.

Ви їх перелічуєте, скільки екземплярів, їх кількість, їх якість. (кожну копію додатку бажано завірити, тобто поставити власний підпис і дату) 

Підпис і дата

Після викладення всіх обставин у заяві в кінці документу ставиться дата, підпис і відомості про особу яка склала документ. Як правило дата ставиться на самому нижньому рядку в кінці документу з ліва, потім іде особистий підпис і вже останнім іде ім’я та прізвище. 

Зверніть увагу, що документи потрібно підписувати тільки особисто, ніяких підписів за друзів, сусідів, або навіть родичів бути не може.

У разі якщо Ви проігнорували ці вимоги, то Ви також вчинили злочин.

Також необхідно пам’ятати, що не підписані документи не є документами, це також відноситься до поданої Вами заяви. У разі якщо ви особисто не підпишете заяву, то її ніхто не зобов’язаний розглядати.

Безкоштовно завантажити заяву в поліцію про вчинення злочину

Зверніть увагу, що нижче наявні два зразки які Ви можете безкоштовно скачати та самостійно написати заяву про вчинення злочину до поліції. Однак у вказаних зразках текст який знаходиться у дужках та виділений чорним необхідно видалити, та вписати відомі Вам обставини вчинення злочину.

Зразок заяви в поліцію про вчинення злочину в форматі .pdf

Зразок заяви в поліцію про вчинення злочину в форматі .docx

Важливо знати

Кримінально-процесуальний кодекс чітко зазначає, що з моменту отримання письмової заяви про вчинення злочину у працівника поліції є 24 години щоб внести відомості про вчинення злочину до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Однак у разі якщо на території де подано відповідну заяву ведуться бойові дії, та відсутня технічна можливість доступу до інтернету, то працівником поліції виноситься відповідна постанова, про порушення кримінального провадження і вказана заява вноситься до Єдиного реєстру досудових розслідувань при першій можливості. Тобто, вже після 24 годин від Вашого звернення Ви можете задавати питання, що сталося з Вашою заявою. 

Порядок оскарження дій працівника поліції у разі не весення Вашої заяви про вчинення злочину до ЄРДР

Звертаємо увагу, що відповідно до ст. 303 КПК України “Рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, та право на оскарження”

1. На досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора:

1) бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов’язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, – заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.

Отже, як ми вкахували раніше у разі якщо, Вашу заяву про вчинення злочину працівником поліції було проігноровано, та відповідні відомості не всененні до ЄРДР. Ви маєте повне право на оскарження таких дій згідно до чинного законодавства.

Для цього Вам необхідно звернутися до слідчого судді “місцевого” суду у тому районі міста у якому Ви подали відповідну заяву.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Оцінок немає)
Завантаження...