Процедура переведення працівника на іншу посаду пояснюється різними причинами, серед яких підвищення працівника на посаді, зміна його кваліфікації, або навпаки, його зниження. Крім того, можливий варіант переїзду працівника на інше місце проживання або розширення компанії і призначення його співробітником іншого філії.
Виділяють переведення як тимчасового, так і постійного призначення. Крім того, переведення на іншу посаду буває примусовим і добровільним, за згодою однієї зі сторін або двох сторін. У співвідношенні з причиною і видом переведенням, розрізняють різні варіанти їх оформлення.
Для початку, пропонуємо ознайомитися з загальними рекомендаціями щодо оформлення переведень співробітників на іншу посаду. Переведення співробітника – це захід, постійного або тимчасового течії, пов’язане зі зміною трудових функцій працівника і зміною його посади на підприємстві. Можливий варіант зміни роботодавця або переведенням співробітника в іншу область разом з ним.
Дана процедура оформляється в письмовому вигляді і проводиться, виключно після підписання письмової угоди як працівником, так і роботодавцем. Дані зміни, в письмовому вигляді вносяться до трудового договору.
Врахуйте, що роботодавець не повинен вимагати дозволу на переведення співробітника на іншу посаду, в тому випадку, якщо переведення здійснюється за місцем проживання співробітника, в тій же організації або в найближчому регіоні.
Крім того, переміщення або переведення працівника на посаду, протипоказану йому за станом здоров’я є неприпустимим. Відповідно до письмової угоди співробітника, дозволяється його переводити до іншого роботодавця.
Важливо: Якщо переведення співробітника на іншу посаду був визнаний незаконним або у роботодавця немає письмової угоди співробітника на його здійснення, то у працівника є можливість оскаржити його, в результаті, він буде відновлений на колишньому місці роботи.
Крім того, співробітникові виплачується різниця між його попередньої зарплатою і зарплатою, яку він отримував на новій посаді. Співробітник, також має право подати до суду на стягнення моральної шкоди з роботодавця. Якщо роботодавець не виконує вимог суду, наприклад, по закінченню місяця, то він виплачує різницю в заробітній платі і за цей час також.
Особливості постійного переведення на іншу посаду
Постійний переведення співробітника на іншу посаду відрізняється своїми особливостями. Для додавання коментарів співробітнику досить звернутися до керівництва з заявою або проханням, про здійснення переведення.
Для написання прохання або заяви, слід вказати такі факти:
- у верхньому правому кутку вказується ім’я та посаду керівника;
- нижче вказується ім’я та ініціали співробітника, його теперішня посада;
- по центру потрібно написати тип документа – заява або прохання;
- в основній частині вказується безпосередня причина переведення і прохання про його виконання;
- в завершенні, документ набуває чинності після підпису і зазначення дати його написання.
Заява про переведення на іншу посаду зразок:
Якщо дві сторони згодні з приводу переведення, то в трудовий договір вносяться зміни, що стосуються нової посади співробітника. Ці зміни мають форму додаткової угоди сторін.
У таких частинах як прийом співробітника і його посада відділом кадрів вносяться зміни про отримання ним нової посади.
Етапи переведення працівника на іншу посаду
- Підготовка документації. Безпосереднім керівником оформляється доповідна записка, в якій вказані причини переведення працівника на іншу посаду, коротка інформація про співробітника, його особисті дані і резюме. Керівником на даний документ накладається резолюція.
- Узгодження сторін. Після отримання співробітником пропозиції про переведення на іншу посаду, керівництво зобов’язане письмово вимагати у нього угоди на виконання даної дії. В іншому випадку, переводити працівника на іншу посаду заборонено. Якщо все ж співробітник згоден приступити до виконання обов’язків за новою посадою, то він повинен написати заяву, в якій вказується його згоду на переведення. Крім того, в заяві слід вказати: ім’я, прізвище та посаду керівника, назва компанії, в якій він працює, свої персональні дані і безпосередня угода на переведення, опис старої і нової посад, а також дату і підпис. Врахуйте, що дана заява є обов’язковою умовою переведення працівника на іншу посаду.
- Оформлення необхідної документації. Після написання співробітником заяви про переведення на іншу посаду, організація займається оформленням таких документів:
- додаткової угоди, яке додається до трудового договору, в даному документі детально описана нова посада співробітника, його обов’язки, заробітна плата, графік роботи, особливо підпорядкування, структурний підрозділ і інша інформація, що стосується нових посадових обов’язків, цей документ складається обов’язково і є доповненням трудового договору;
- після його складання, слід подбати про написання наказу або розпорядження, згідно з яким співробітник має право приступити до виконання обов’язків на новій посаді на постійній або на тимчасовій основі, при необхідності, працівникові надається завірена копія даного розпорядження, в якій працівник розписується і ставить позначку що він ознайомлений.
- в особистій картці співробітника слід внести зміни, щодо його переведення на іншу посаду, якщо робота має постійний характер, то в трудовій книжці співробітника також роблять замітку.
Тимчасове переведення працівника на іншу посаду: Зразок наказу
Зразок заяви на переведення на іншу посаду
Форма переведення на іншу посаду заповнюється таким чином:
- зазначення вид переведення: постійний або тимчасовий;
- причини даного дії – за згодою обох сторін, з ініціативи працівника, з ініціативи роботодавця, наявність нової посади, по заміщенню співробітника, тимчасово відсутнього на робочому місці;
- підстави для переведення працівника на іншу посаду – отримання заяви від керівництва, наявність додаткових документів у вигляді узгодження або угоди про переведення на іншу посаду;
- після видачі наказу про переведення працівника на іншу посаду, на протязі трьох днів, співробітник з ним знайомиться і приступає до виконання своїх нових обов’язків;
- так як даний документ видається безпосередньо організацією, в якій працює співробітник, наявність на ньому печатки не є обов’язковим.
Рекомендації з оформлення тимчасового переведення на іншу посаду
У співвідношенні з типом виконання переведення, вони бувають:
- постійними;
- тимчасовими.
Другий варіант пропонуємо розглянути докладніше. Тимчасове переведення працівника на іншу посаду виконується в тому випадку, якщо людина, що знаходиться на цій посаді, з яких-небудь причин (за станом здоров’я, догляду в декретну відпустку і т.д.) не має можливості тимчасово виконувати призначені йому обов’язки.
В даному випадку, працівник наділяється новою функцією або структурним підрозділом. Тимчасові переведення поділяються на:
- Переведення на іншу посаду, які виконуються в співвідношенні з угодою двох сторін, на період не більше дванадцяти місяців.
- Переведення на іншу посаду, в співвідношенні з узгодженням двох сторін, що виконується для заміщення тимчасово відсутнього працівника, на період, поки він не вийде на роботу.
- Тимчасове переведення на іншу посаду в залежності від інших об’єктивних причин.
Між працівником і роботодавцем можливий варіант узгодження про переведення працівника на іншу посаду. При цьому, за домовленістю обумовлюються нові обов’язки співробітника, його заробітна плата і графік роботи. У даній ситуації, ініціатор переведення не має ніякого значення.
У працівника є право звернення для переведення на іншу посаду до роботодавця, також і роботодавець має право написати заяву про переведення працівника на іншу посаду і отримати його згоду, для виконання даного процесу.
Далі відбувається процедура оформлення письмової угоди про переведення працівника на іншу посаду, після чого оформляється бланк переведення на іншу посаду.
Важливо: У трудовій книжці працівника, тимчасове переведення на іншу посаду Ніяк не позначається.
Однак, для подальшого підтвердження того, що співробітник має досвід роботи на тимчасовій посаді, він може надати документи у вигляді:
- екземпляри додаткової угоди, який додається до трудового договору;
- копію наказу по якому співробітник тимчасово виконує обов’язки на іншій посаді.
По завершенню терміну переведення співробітника на тимчасову посаду, він починає виконувати зобов’язання і приступає до посади, наданої йому трудовим договором.
Існують ситуації, згідно з якими, по закінченню часу дії договору про переведення працівника на іншу посаду, роботодавець звільняє працівника, так як співробітник, який раніше виконував дані обов’язки повертається на колишню посаду. Дана дія є незаконною., так як після закінчення тимчасового договору з переведення працівника на іншу посаду, у нього є два варіанти дій:
- залишитися на цій посаді постійно, при цьому, видається новий указ про постійне переведення працівника на іншу посаду;
- повернутися до виконання обов’язків на колишній посаді, передбаченої йому основним трудовим договором.
Працівник, який був переведений на іншу посаду на тимчасовій основі вправі отримувати заробітну плату, рівень якої вище середньої заробітної плати на раніше займаній ним посаді. Врахуйте, що написання відмови працівника про незгоду переведення на іншу посаду є порушенням трудового розпорядку і призводить звільнення працівника за статтею. Однак, якщо у роботодавця є незаконні підстави переводити працівника на іншу посаду, то він повинен звернутися до трудової інспекції зі скаргою або до суду. За позитивного рішення суду, роботодавець зобов’язаний повернути співробітника на колишнє місце роботи і відшкодувати йому моральну шкоду.
Крім того, слід розглянути тимчасові переведення співробітників, здійснені в співвідношенні з тимчасовими об’єктивними обставинами, в такому випадку, роботодавець в обов’язковому порядку погоджується на виконання переведення.
Відповідно до Трудового кодексу вагітних жінок, за медичними вказівками, розмішається переводити на посади з полегшеними умовами праці, меншою виробленням і низькими фізичними навантаженнями. При цьому, середній заробіток за попереднім робочого місця зберігається в повному обсязі.
Якщо у жінки є дитина, якій ще не досягла півторарічного віку, то їй дозволяється перевестися на роботу, з більш гнучким графіком. Однак, по досягненню дитиною півторарічного віку, жінка переводиться на колишнє місце роботи.
Крім того, співробітники, у яких з медичної сторони, були виявлені інфекційні захворювання, повинні бути тимчасово або постійно переведені на посаду, згідно яких вони не зможуть поширити це захворювання серед населення.